23 Kasım 2012 Cuma

Türkiye'de Deprem Riskinin Fazla ve Az Olduğu Yerler

Türkiye'deki fay hatları
Arap ve Afrika levhasının Anadolu yarım adasını sıkıştırmasından dolayı ülkemizde büyük boyutlarda fay hatları oluşmuştur. Kuzey Anadolu fay hattı yaklaşık olarak 1500 kilometre uzunluğundadır. Bu fay hattı Ege denizinin kuzeyinde, Trakya'nın güneyinde bulunan Soros körfezinden başlayıp Bolu, Çankırı, Amasya, Tokat, Erzincan üzerinden geçip Van'a kadar uzanır. Doğu Anadolu fay hattı ise Hatay'dan başlayıp Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya Elazığ, Bitlis üzerinden geçer, Bingöl'e kadar uzanır. Batı Anadolu fay hatları ise Ege ve Marmara bölgesi içinde yer alır ve bu bölgedeki faylar genellikle birbirine paralellik gösterir. Aynı zamanda  depremlerde fay hatlarına paralellik gösterir. Birinci derece deprem bölgeleri fay hatları üzerindedirler.
Türkiye'deki Deprem Riskinin Az Olduğu Yerler

Deprem riskinin en az olduğu yerler ; 

  • Tuz gölünün güneyi yani Konya çevresi
  • Taşeli Platosu
  • Mardin çevresi
  • Ergene Havzası
  • Karadeniz kıyıları
Bu yerler fay hatları üzerinde değildirler.
Türkiye'de Deprem Riskinin Az Olduğu YerlerTürkiye'de Deprem Riskinin Fazla Olduğu Bölgeler

Deprem riskinin fazla olduğu yerler fay hatları üzerindedir. Yani deprem riskinin fazla olduğu yerler ile fay hatları paralellik gösterir. Ayrıca fay hatları jeotermal enerji kaynaklar ile paralellik gösterir.

Türkiye'de deprem riskinin fazla olduğu yerler ; 
  • Ege bölgesi
  • Karadeniz bölgesinin alt kesimleri yani Kuzey Anadolu fay hattı üzerindeki bölgeler.
  • Doğu Anadolu fay hattı üzerindeki bölgeler yani Hatay, Malatya, Elazığ, Bitlis, Siirt, Hakkari.
23 Ekim 2011'de meydana gelen 7.2 şiddetinde Van depremi Kuzey Anadolu fay hattının oluşturmuş olduğu bir depremdir. Kandilli Rasathanesi bu depremin şiddetini 6.6 olarak ölçmüştür ABD jeoloji araştırma kurumu ise 7.2 olarak ölçmüştür. Türkiye tarihinde meydana gelen en büyük depremlerden biridir. Van depreminde 2262 bina hasar gördü 604 kişi hayatını kaybetti.

1999 yılında meydana gelen Marmara bölgesindeki gölcük depremi ise Kuzey Anadolu fay hatları neden oldu. 7.5 Büyüklüğünde gerçekleşen deprem çok sayıda can ve mal kaybına neden oldu. Resmi kayıtlara göre 17.480 kişi hayatını kaybetti 285.211 konut hasar gördü 600.000 kişi evsiz kaldı. Türkiye tarihinde meydana gelen en büyük depremlerden biridir hatta en büyük deprem diyebilir. 


Türkiye'de deprem riskinin fazla olduğu yerler

7 yorum:

Adsız dedi ki...

teşekkürler

Adsız dedi ki...

çok YARARRlı oldu savol

Adsız dedi ki...

Çok tesekkurler

Adsız dedi ki...

😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅

İsimsiz dedi ki...

TÜBİTAK için çok gerekiyordu umarım projemi sunabilirim çok teşekkür ederim 😄😄😄😄😄😄😄😄😄😂😁😁😁😁

Talha Toylan dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Adsız dedi ki...

Güzel👍